نویدرضا مظفرجلالی مدیرعامل سرمایه گذاری فنی و مهندسی مشانیر در گفت‌وگو با بورس نیوز، در خصوص مذاکرات بیان کرد: در حال حاضر رفع تحریم‌ها می‌تواند برای شرکت‌های صادرات محور، بازار سرمایه و اقتصاد ایران مزیت‌های بسیار خوبی را داشته باشد. در این راستا می‌توان گفت مشکلات فروش صادراتی، هزینه نقل و انتقال و ریسک مبادلات ارزی کاهش یافته و ورود ماشین آلات و تکنولوژی روز به صورت مستقیم، بدون واسطه و با هزینه کمتر صورت خواهد گرفت.

جلالی با اشاره به تنوع سازی مشتریان شرکت‌های بورسی با حذف تحریم اظهار کرد: در این راستا تخفیف‌های کلان در فروش صادراتی رفع می‌شود که به نوعی مزیت اقتصادی برای شرکت‌ها به شمار می‌آید. همچنین امکان سرمایه گذاری و تبادل دانش فنی با کشور‌های دیگر به راحتی فراهم خواهد شد.

وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به وضعیت نرخ دلار در بودجه و اینکه نرخ تسعیر ارز در حدود ۲۳ هزار تومان بوده، نمی‌توان انتظار داشت قیمت دلار در سال آینده به کمتر از ۲۳ هزار تومان برسد. بر این اساس به نظر می‌رسد در کوتاه مدت بازار سرمایه از لحاظ حجم معاملات و قیمت‌ها افت کند و شاخص نیز روند کاهشی را در پیش بگیرد؛ اما می‌توان گفت در میان مدت شرایط نرخ دلار تغییر کرده و به بهبود بورس ختم می‌شود.

مدیرعامل “ومشان” در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به نظر می‌رسد در ۶ ماهه اول سال کشور، رشد اقتصادی خوبی داشته و شرایط بهتری نسبت به قبل را تجربه کرده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد در ۶ ماهه دوم نیز نرخ رشد اقتصادی با به نتیجه رسیدن مذاکرات، به سطح خوبی برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *